niedziela, 20 września 2009

Akcje GTWb...XXIII Akcja GTWb - Pocztówka z Ursusa.

Okolica zdecydowanie nie miejska, zdecydowanie nie ursuska (tak się odmienia?), ale za to z Ursusem, czyli produktem zakładów mechanicznych.

Dzięki tej akcji miałam okazję poczytać o jakże bogatej historii tej fabryki, która sięga roku 1893 (w tym roku urodziła się moja Prababcia, więc na pewno zapamiętam, co prawda nie w Ursusie, ale zdecydowanie bliżej miejsca, gdzie siedmiu inżynierów i przedsiębiorców powołało do życia Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe), o posagu siedmiu panien, od których pochodzi nazwa jednej z ulic warszawskiego Ursusa.
O tym, że inspiracją nazwy jednak była powieść Henryka Sienkiewicza - Quo Vadis, w której Ursus (łac. niedźwiedź) słynął z potężnej siły fizycznej. A także ku mojemu zaskoczeniu o tym, że w ciągu wielu lat, zarówno przed wojna jak i po niej, w tej fabryce montowano nie tylko ciągniki, ale też samochody, ciężarówki, autobusy i oczywiście sprzęt militarny, w tym także czołgi.

5 komentarzy:

Rubeus pisze...

I to pogłębienie wiedzy o dzielnicy, również było, jak sądze celem, który przyświecał jego pomysłodawcą tego tematu,

schwefel pisze...

Nieźle wybrnęłaś z tego tematu.
A o posagu 7 panien to sobie poczytam bo zaciekawiła mnie ta nazwa ulicy.

meteor2017 pisze...

Dowód na to, że pocztówkę z Ursusa można zrealizować nie jadąc do Ursusa :-)

Jednak niewątpliwym plusem akcji jest to, że jednak kilka osób do Ursusa się wybrało i że właśnie można było się czegoś doweidzieć o tej dzielnicy

lavinka pisze...

Plusem akcji jest to,że wiele osób zaczęło się chcąc nie chcąc Ursusem trochę zainteresować. Sama niedawno dowiedziałam się od Tomiego o tym posagu siedmiu panien :)

ma.ol.su pisze...

Pewnie w 1893 na terenach dzisiejszego Ursusa można było i taki krajobraz spotkać; jasne, że w roli 'Ursusa' koniki a może i wołki jeszcze występowały.

W każdym razie taka pocztówka zdecydowanie mi się podoba.