sobota, 20 marca 2010

Akcje GTWb...
XXIX Akcja GTWb - W witrynach odbicia.

Jeden z moich ulubionych, ale niestety beznadziejnie rozplanowanych placów w Warszawie - Plac Trzech Krzyży. Na początku XVII w. rozpoczynała się w tym miejscu Droga Kalwaryjska prowadząca do Zamku Ujazdowskiego, w którym znajdował się Grób Chrystusa. Kiedyś stały w tym miejscu trzy złote krzyże, od których wzięła się nazwa placu. Jeden z krzyży został zniszczony, a na jego miejscu postawiono figurę św. Jana Nepomucena i taka konfiguracja zachowała się do obecnych czasów.
Jak cała Warszawa w okresie wielu zawirowań wojennych, plac ten również nie oparł się zniszczeniom. Największe oczywiście zostały dokonane podczas Powstania Warszawskiego, kiedy to większość budynków została doszczętnie zniszczona, a sam plac zamienił się w cmentarz.

Po wojnie odbudowano Kościół św. Aleksandra, wybudowano beznadziejne gmachy ministerstw, a w latach 90 doklejono kamienice w stylu "szkło i aluminium", o których pisałam w jednej z poprzednich notek GTWb.

Plac czeka na przebudowę, być może nawet na 3 linię metra. Kiedy? Ano kiedyś...
Będzie pięknie - od Zamku Królewskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac 3 Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Belwederską i dalej na południe aż po sam Pałac w Wilanowie... Mmmmm, rozmarzyłam się. :)

A w odbiciu (fot. 1) jednej z wielu witryn ekskluzywnych sklepów, jakie znajdują się na Placu 3 Krzyży, Kościół św. Aleksandra.

9 komentarzy:

Marcin pisze...

W ogóle nie widać, że to odbicie ;)

hanula1950 pisze...

Marcin ma rację.
Pozdrawiam i udanego weekendu życzę.

BTS pisze...

Dobre... dobre.

lavinka pisze...

Nie mogę się doczekać aż przerobią go w większości na deptak... pytani czy na pewno się doczekam?

slavkosnip pisze...

Widzę, ze działamy w podobnych akwenach! Tez mam ten kosciół! Focę go niemal codziennie i za każdym razem odkrywam w nim coś nowego!:)))

ma.ol.su pisze...

Lubię, kiedy Twoje zdjęcia, zwłaszcza te z architekturą, tekstem fajnym są opatrzone. Wiadomo co i jak, a mnie to odpowiada.

No i fotografie ładne, jak zawsze.

Rubeus pisze...

Przebudowa czai się za rogiem... może za lat 5 będzie :-)

A foto nr 1 bardzo udana

stolica i okolica pisze...

No właśnie, ciekawe co wyjdzie z planów tej przebudowy?

cinek-marcinek pisze...

za długa przerwa w tym blogu ;)
pozdrawiam.
Cin